Toruń, 02 – 03 października 2025r.
Do tego dnia możesz zarezerwować swój bilet!
Do tego dnia możesz zarezerwować swój bilet!
Spójność pomiędzy czynami i słowami jest niezbędna. Dlatego uczciwość i zaufanie to fundament sukcesu przywódcy. Jego podstawą jest odkrycie swoich przekonań, swojego nastawienia.
Podczas V Kongresu Liderów Edukacji odkryjemy kolejne drogi do bycia w pełni sobą – AUTENTYCZNOŚĆ.
Werren Bennis, amerykański psycholog, ekspert ds. przywództwa, powiedział: „proces stawania się liderem, można utożsamiać z procesem stawania się samym sobą. Jest on tak samo prostym, jak równie trudnym zadaniem.”[1] Lider jest tym, za którym podążają inni.
W rzeczywistości B.A.N.I. najważniejsze staje się tworzenie środowiska, w którym czujemy się bezpiecznie, zobaczenie sensu tego, co robimy i przyjęcie nadchodzących zmian, bez lęku. Tym, co czyni każdego z nas prawdziwym liderem w XXI wieku, jest zdolność do elastycznego reagowania na zdarzenia oraz konsekwentne podążanie za misją i wartościami.
Dużo mówimy o zagrożeniach wynikających ze świata B.A.N.I. Jednak teraźniejszość przynosi też szanse! Liderzy, podążający za zmianą, potrafią je wykorzystać i przekuć w nowe możliwości. Lider jest przewodnikiem, który w czasach niepewności, czerpie z nadziei, ciekawości, mądrości i odwagi. Uczy, że bycie w drodze jest szansą, a nie zagrożeniem.
Autentyczny lider skupiony jest na swojej organizacji. Nie oczekuje sławy ani uznania. Koncentruje się na dobrostanie swojego zespołu, otwiera drogi rozwoju. Konsekwentnie realizuje trzy podstawowe wyznaczniki turkusowych organizacji:
Samozarządzanie
Pełnia
Cel ewolucyjny
[1] Bennis, W.G. (2008). Droga lidera: klasyczna nauka przywództwa. Gliwice: Wydawnictwo Helion
Harmonogram Kongresu
Opis wystąpienia
„Mam wpływ” Myśląc o wpływie na otaczających mnie ludzi, środowisko, mnie samą jestem zdumiona jego potęgą. Świadomość mojej „mocy” onieśmiela mnie bardzo, nabieram niezbędnej w życiu pokory, motywuję się do działań i rozwoju, do pięknego, ciekawego życia dla ludzi, środowiska, dla siebie. O tym, że i ty masz tę moc, o tym jak z tej mocy czerpać, o wpływie i zgodzie na zmianę, na bycie autentyczną będę mówiła podczas Kongresu.
Informacje o prelegentce
Od 23 lat Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hażlachu powiat cieszyński, Menedżer Oświaty, Trener CDN „ Razem Lepiej”, Doradca Zawodowy, Nauczyciel. Mentor w projekcie Uniwersytetu Dzieci “ Dziecko z pasją”. Ukończone szkolenia międzynarodowe z zakresu kreatywności, myślenia krytycznego, uważności, nowoczesnych technologii. Prelegentka podczas ogólnopolskich konwentów np.„ Cyfrowobezpieczni”, „Transformacja cyfrowa polskiej szkoły (…)”, panelu pn. „Szkoła kompetencji 4.0(…)” Forum Ekonomiczne w Karpaczu, konferencji „Wszyscy liczymy się dla edukacji” Wrocławski Park Technologiczny. Prowadziła szkolenia dla rodziców, nauczycieli w ramach Klubu Hybrydowej Szkoły. Współautorka książki „ Praktyczny przewodnik po myśleniu krytycznym
w edukacji”.
Zainteresowania: psychologia przywództwa, zarządzanie zespołami ludzkimi, motywacja, nowoczesne technologie.
Opis wystąpienia
Kiedyś liderzy w organizacjach zakładali maski, przywdziewali zbroje zgodne z powszechnie panującym wyobrażeniem idealnego lidera. Byli autorytarni, stanowczy, mówili innym, co mają robić, a potem kontrolowali, czy to zostało wykonane. Kiedy jednak wracali do domu, zdejmowali maski i zbroje przeżywając to, co zrobili.
Turkusowe organizacje nie chcą takich szefów. W turkusie dążymy do pełni, czyli do tego, aby w pracy wykorzystywać wszystkie cechy naszej osobowości, wszystkie umiejętności. Aby być sobą. Taką samą osobą w pracy, z rodziną, w gronie przyjaciół.
Czy grozi to chaosem, czy przynosi równowagę? Wszystko zależy od tego, na ile damy sobie prawo do bycia sobą i budowania turkusowej organizacji. Kuczem do znalezienia odpowiedzi jest słowo „odpowiedzialność”. Czy czujemy się jedyną odpowiedzialną za rozwój naszej szkoły/firmy osobą, czy odpowiedzialność przejmuje każdy? To klucz do sukcesu, do życia w społeczności samoorganizującej się, opartej na zaufaniu i pozwalającej każdemu wykorzystywać to, co w nim najlepsze.
Informacje o prelegentce
Anna Jurewicz – pracowała jako trener w sporcie wyczynowym, uczyła języka polskiego. Teraz uczy dorosłych i prowadzi Centrum Doskonalenia Nauczycieli RAZEM LEPIEJ. Pełniła funkcję redaktor naczelnej czasopisma oświatowego „45 Minut” oraz dyrektorki Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu. Nauczycielka Dramy. Współpracowała z ORE, FRDL, FIO, CEO. Jest Certyfikowanym Mistrzem Praktykiem NLP Polskiego Instytutu NLP w Warszawie, Akredytacja Europejskiego Stowarzyszenia NLPt., Certyfikowanym trenerem FRIS. Uważa, że zmiany w polskiej edukacji można wprowadzić oddolnie. Dlatego wspiera liderów w rozwoju. Entuzjastka turkusowych organizacji. W każdą środę nadaje videobloga „LidErka. Pierwsza pomoc dla liderów” https://www.facebook.com/CDNRazemLepiej. https://www.youtube.com/playlist?list=PLI_-5a1EyKPe1pdXlfmE8nKphQFy7zXrC
Prowadzi autorskie kursy coachingowe oraz trenerskie. Regeneruje siły praktykując jogę i pozytywne myślenie
Opis wystąpienia
Co nas motywuje do działania?
Jeśli odmianę oblicza powszechnej edukacji porównamy do planowania misji na Marsa to od czego zacząć. Wielkie wyzwanie to zawsze suma małych kroków. Warto zacząć od pracy nad paliwem. Paliwem w edukacji może być aktywizacja, wzmocnienie społeczności i poszerzenie jej horyzontów. Otwórzmy szkoły i nauczmy je współpracy z biznesem. Nauczmy biznes współpracy ze szkołami. Przede wszystkim jednak nauczmy się współpracy ze sobą.
Czy nasza przyszłość zależy tylko od najzdolniejszych? Może warto też inspirować tych „przeciętnych”. To oni głównie będą tworzyli świat, w którym będziemy żyć.
Postaram się zaprezentować konkretne działania i podzielić się doświadczeniem budowania kilku organizacji opartych na wartościach nie na hierarchii.
Przede wszystkich moja prelekcja będzie zaproszeniem Ciebie do podjęcia się razem misji. Być może to nie my będziemy stąpać po Marsie ale wspólnie możemy utorować tam drogę.
Informacje o prelegencie
Michał Wiktor Żmijewski – przedsiębiorca działający w branży IT (członek Zarządu Software House http://codifive.pl), analityk i architekt systemów, programista, trener i wykładowca. Twórca startupów. Odpowiadał m.in. za projekty budowy systemów wykorzystywanych w największych polskich przedsiębiorstwach (m.in. PGNiG, PSG, GUNB). Specjalizuje się w „dostępności cyfrowej”. Społecznie zaangażowany w prowadzenie szkoły SSP nr 10 w Warszawie (członek Zarządu). Pomysłodawca konferencji Koderek (http://koderek.edu.pl) przybliżającej wiedzę o nowych technologiach i współczesnych wyzwaniach edukacyjnych. Propagator przedsiębiorczości wśród młodzieży. W czasie pandemii pomagał uruchomić zdalną edukację w kilkudziesięciu Polskich szkołach (przeszkolił ponad 3000 nauczycieli, działania objęły ponad 8000 uczniów). Współzałożyciel oraz członek Zarządu Fundacji Hybrydowa Szkoła (http://hybrydowa.edu.pl), której misją jest inspirowanie oraz kreowanie przestrzeni współpracy do tworzenia edukacji przyszłości.
Jako jedyna placówka doskonalenia w Polsce, CDN RAZEM LEPIEJ, rozpoczyna współpracę z Polskim zespołem Maxwell Leadership. Z wielka radością przedstawimy Wam szczegóły współpracy podczas Kongresu.
Opis wystąpienia
John C. Maxwell – mówca, coach, trener w dziedzinie przywództwa. Jest autorem ponad 50 książek. Przez amerykańskie środowisko biznesowe określany jest mianem największego lidera biznesu i najbardziej wpływowego eksperta w dziedzinie przywództwa. Jego organizacje przeszkoliły miliony liderów w wielu krajach. W oparciu o jego teorię i praktykę powstało szereg programów szkoleniowych w zakresie przywództwa i rozwoju osobistego.
„Wszystko zaczyna się od przywództwa i na przywództwie się kończy”
~John C. Maxwell
Polski zespół szkoleniowy składa się z certyfikowanych trenerów, mówców i cachów. Ucząc, dzielą się nie tylko zasadami przywództwa autorstwa Johna C. Maxwella, ale także pomagają w praktyce wprowadzać te zasady w życiu zawodowym i osobistym. Celem trenerów Maxwell Leadership Certified Team jest pomóc Ci stać się wyjątkowym liderem, który, dodając wartości ludziom wokół siebie, pozostawi w ten sposób trwałe dziedzictwo.
Informacje dodatkowe
Informacje o prelegentce
certyfikowana trenerka,
coach i mówca Maxwell Leadership Certified Team,
certyfikowana trenerka edukacji włączającej,
nauczycielka biologii
Jak było na poprzednim Kongresie?
Kongres był wydarzeniem dającym dużo energii. Urzekła mnie organizacja i „dopieszczanie” uczestników. Każdy czuł się ważny i na miejscu. Kluczem do sukcesu był wybór prelegentów. Wystąpienie było porywające. Przyjechałam też dla pana Kaczmarzyka, bo lubię słuchać jego wykładów. Wisienka na torcie to „prelekcja” Jacka Walkiewicz, przy którym uśmiałam się do łez. Trafne określenie- „dodał nam skrzydeł” i wracam z nimi szybując wspólnie z gronem. Mam nadzieję (posługując się Twoim nazewnictwem”), że przysiądziemy w „orlim gnieździe ” w czerwcu, bo tak to szybowanie.
Atmosfera, która od pierwszej chwili pozwoliła mi czuć się częścią dużej społeczności szukającej jak najlepszych rozwiązań dla edukacji i uczących się cały czas umiejętności liderowania była dla mnie największą wartością Kongresu.