Po co uczą się dzieci? O motywacji uczniowskiej dla nauczycieli

CZAS TRWANIA

4 godziny dydaktyczne

TRYB

Szkolenie stacjonarne / online

TRENER

Dorota Kujawa-Weinke

O SZKOLENIU

Kwestia dotycząca tego jak uczą się dzieci, jest bardzo ważna dla całego procesu nauki. Zrozumienie tego jak i po co uczą się dzieci pozwala wspomóc je w budowaniu wewnętrzej motywacji do nauki, dzięki czemu uczniowie będą uczestniczyli w lekcjach jeszcze chętniej. Szkolenia rady pedagogicznejPo co uczą się dzieci? są skierowane dla nauczycieli, którzy chcą wesprzeć uczniów w kształtowaniu motywacji wewnętrznej.

CEL GŁÓWNY

Wielu nauczycieli szuka sposobu na motywowanie uczniów. Zastanawiamy się jak oddziaływać, aby uczenie było skuteczne i jak wspierać uczniów w rozwijaniu motywacji wewnętrznej. Wynika ona z naszych pragnień i potrzeb, które chcemy zrealizować i powoduje, że realizujemy działania, które nie prowadzą do korzyści materialnych, a satysfakcję daje nam już samo osiągnięcie celu. Inaczej jest z motywacją zewnętrzną, bo opiera się ona na czynnikach, które pochodzą z zewnątrz: ocenach, nagrodach, pieniądzach. W motywacji zewnętrznej elementem, który stymuluje jest wynik, a nie proces prowadzący do osiągnięcia celu.

PROGRAM

Dzięki temu szkoleniu nauczyciele będą potrafili wspomagać uczniów w kształtowaniu motywacji wewnętrznej. Obejmuje ono moduły:

  • Organizacja pracy na lekcji.
  • Angażowanie uczniów w lekcję.
  • Praca grupowa i praca zespołowa.
  • O możliwości wyboru na lekcji.
  • System kar i nagród oraz system oceniania a motywacja.
  • Samodzielność uczniów.

O PROWADZĄCYM

Dorota Kujawa-Weinke – zżyta z łąką, polem i lasem nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 21 w Elblągu. Nie brakuje jej nigdy pomysłów, ale wiecznie czasu. Jest współautorką projektu ogólnopolskiego „Matematycznie na języku polskim,” prowadzi zajęcia filozoficzne i dyskusyjny klub książki, działa na rzecz edukacji regionalnej i ekologicznej, wykorzystuje na lekcjach ruch i edukację w zgodzie z naturą. Pisze do Sygnału, Librusa i do szuflady. Jest okejką w kursach „OK zeszyt” Centrum Edukacji Obywatelskiej i dzięki temu odkrywa ile radości sprawia jej praca z nauczycielami, także  w pracy trenera. Współprowadzi cotygodniowe webinaria poświęcone edukacji na stronie FB Edumiesiąc i jest prelegentką wielu szkoleń, spotkań i konferencji oraz organizatorką ogólnopolskich spotkań polonistów i laboratorium edukacyjnego “Hop, zmiana.” Interesuje się także technologią komunikacyjno-informacyjną, za co otrzymała trzykrotnie certyfikat Microsoft Innovative Educator Expert. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i bloga edukacyjnego inspirowniaedukacyjna.blogspot.pl. Dołączyła do społeczności Superbelfrów RP. Otrzymała tytuł Edukatora Roku tytuł przyznawany przez Brainly, Govtech i Ministerstwo Cyfryzacji. Lubi jazz, chodzenie, jazdę rowerem, rozmowy, poznawanie i czytanie.