Krok w nowy rok – zróbcie to wspólnie!

Czym się zajmiemy? Co jest najważniejsze w nowym roku?

Trudny uprzedni rok szkolny sprawił, że każdy lider zespołu potrzebował prawdziwie dobrego wypoczynku. Pełen reset był ważny, aby pozbyć się skutków stresu, którego doświadczyliśmy i z nowymi siłami powrócić do szkoły po wakacjach.

Wierzę, że wakacje wykorzystaliście dla regeneracji, złapania równowagi i rozwoju.

Pytanie, które powinien zadać sobie teraz lider zespołu, to: co dla naszej szkolnej/przedszkolnej społeczności jest w nowym roku najważniejsze?

Moja odpowiedź — budowanie zespołu!!!!

Najważniejsze są fundamenty budowania zespołu, czyli to, jak rozpoczęliście pracę z nauczycielami. Jak ich przywitaliście w szkole/przedszkolu? Co zaplanowaliście dla nich, aby poczuli, że są dla Was naprawdę ważni?

Znam różne przykłady. Zacznę od niegodnych powtórzenia. Dyrektor pewnej placówki wysłał maila mówiącego o tym, by w poniedziałek – 23.08., wszyscy nauczyciele obowiązkowo pojawili się w szkole, aby przygotować się do nowego roku. Mają zrobić przegląd swoich sal i ZAKTUALIZOWAĆ GAZETKI!! Żadnego wspólnego spotkania, żadnego: „Jak się czujecie? Z czym przychodzicie po wakacjach?” Wyobrażam sobie tych nauczycieli, którzy przychodzą do pustej i cichej szkoły. Jak się czują samotnie, przemierzając korytarze oraz sprawdzając stan sal i aktualizując gazetki. To nie jest rozpoczęcie, które wspomoże budowanie zespołu, zadziała motywująco i sprawi, że nauczyciele poczują się docenieni i zaangażowani.

Poza tym – gazetki szkolne! Mam poczucie, że ten dyrektor chyba zatrzymał się w głębokim PRL-u. Bo kto dziś robi takie tradycyjne gazetki? Dziś uczniów powinny witać puste ściany albo tablice, na których będą mogli przywieszać efekty swoich działań, swobodne informacje, swoje dzieła sztuki itd. Dużo możliwości daje też korzystanie z cyfrowych narzędzi, których korzyści można poznać, biorąc udział w projekcie Lekcja: ENTER.

Zresztą, czy po uprzednim roku pełnym wyzwań i zawirowań to naprawdę gazetki są najważniejsze?

Jak powiedziałam – najważniejsze jest budowanie zespołu, zadbanie o dobre relacje, oraz o to, aby każdy poczuł się potrzebny i doceniony. I właśnie to na uwadze powinien mieć dobry lider zespołu. Centrum Doskonalenia Nauczycieli może Cię w tym wspomóc.

Dla odmiany pozytywny przykład:

Dyrekcja starannie przygotowała scenariusz pierwszego spotkania. Może warto dodać, że jego pierwszym punktem, po kawie, herbacie, ciasteczkach i czasie na spokojne powakacyjne rozmowy – jest przypomnienie, co nauczyciele wypracowali podczas podsumowania roku zrobionego pod koniec czerwca. Potem wnioski i warsztatowa praca nad planowaniem nowego roku. Określenie priorytetów, wstępne wyznaczenie zadań i opracowanie kalendarza szkolnego.

Następny dzień – wspólna praca nad scenariuszami zajęć diagnostyczno-integracyjnych dla uczniów, które będą realizowane 2 i 3 września. Bo typowy plan z podziałem na lekcje wejdzie dopiero od poniedziałku 6.09.

Który wariant bardziej się Wam podoba? Którego chcielibyście doświadczyć jako nauczyciel czy osoba należąca do jakiegokolwiek zespołu?

Jeśli więc jako świadomy lider chcesz budować zespół i koncentrować działania ludzi wokół wspólnych celów to:

  1. Zorganizuj przestrzeń i czas na to, aby ludzie pobyli ze sobą i podzielili się tym, co się wydarzyło podczas wakacji, itd.
  2. Nie zasypuj ich od razu setkami procedur, które opracowałeś – raczej zrób pracę warsztatową – może jeszcze coś wymyślą.
  3. Angażuj od razu rodziców i uczniów. Zachęcam do tworzenia zespołu konsultantów, aby burzyć mury między grupami.
  4. Jasno i jednoznacznie ustal z nauczycielami, jak mają wyglądać pierwsze lekcje.
  5. Pamiętaj, że kondycja psychofizyczna wielu nauczycieli nadal jest kiepska. Zrób im szkolenia dotyczące tego, jak zadbać o siebie, jak budować swoją moc, aby być odpornym na stres. W tym celu warto postawić na szkolenia rady pedagogicznej.
  6. Zapewnij im pomoc i wsparcie.
  7. Bądź, jak dobry gospodarz. Zastanów się, kim jest lider w zespole i postaraj się spełniać w swojej roli jak najlepiej.
  8. Przypominaj, że tworzycie jedną drużynę! Nie pozostawiaj ludzi samym sobie. Bądź blisko nich. Niech czują, że są dla Ciebie ważni.

Powrót do szkoły po wakacjach to dobry czas na zmiany. Przed nami nowy rok, a często jest to okazja do noworocznych postanowień! Jakie jest Twoje noworoczne postanowienie?!

Ja mam dwa:

  • Reaktywować grupę Liderzy Razem lepiej i bardzo liczę na Wasze wsparcie w tym zakresie. Zapraszam Was tutaj: https://www.facebook.com/groups/134436411345333
  • Mówić całą  prawdę o tym, jak działają szkoły, przedszkola, liderzy, nauczyciele. Może za bardzo skupiałam się na pokazywaniu pozytywnych przykładów, a rozmowy pokazują mi, że są one jednak tylko kroplą.