Kultura organizacyjna jest jak Yetii

Nie znam osoby, która by zadeklarowała: chcę pracować w złej, niszczącej firmie. Chcę mieć beznadziejnego szefa! Chcę pracować w szkole, w której nikt nikomu nie ufa! Chcę, kierować zespołem, z którym boję się otwarcie rozmawiać o naszych sprawach! A Ty?! Znasz kogoś takiego? A może sam/sama chcesz być najgorszym liderem, najgorszym nauczycielem? Tym, co w […]

Ambiwalencja

Czy stawianie stopni to przestępstwo?

Zasługujemy na lepszą edukację!

Liderka wraca!

Ta sama, ale nie taka sama! Właśnie skończyłam 70 lat!

Poziomy Diltsa

Pojęcie poziomów neurologicznych zostało wprowadzone przez Gregory’ego Batesona, a rozwinięte przez Roberta Diltsa.

Wakacje – czas na bycie sobą i ze sobą

5 sposobow, aby odnaleźć siebie.
Teraz jest ten moment, by przestać podążać za oczekiwaniami innych ludzi i zacząć pisać własną historię. Swój własny scenariusz życia.

Czy strefa komfortu jest naprawdę taka komfortowa?

– Czym jest ta mityczna strefa?
– Czy rzeczywiście czujemy się w niej tak komfortowo?
– Czy zmiana to trud, pot i łzy?
– Jak wprowadzać zmianę, aby dawało to nam radość, dobre samopoczucie i spokój?

Brak reakcji to też reakcja

Jeśli w zespole, którym kierujesz, ktoś robi coś niewłaściwego, a Ty nie reagujesz, to ta osoba oraz cały zespół odbierają to jako akceptację takiego zachowania. Brak reakcji jest przyzwoleniem.

Po co nam zakończenie roku szkolnego?

Po co zakończenie roku szkolnego? Można zapytać – po co kończymy projekty? Po co świętujemy, kiedy kończymy swój kolejny rok życia albo kolejny rok funkcjonowania naszej organizacji?!

Po co nam uczucia?

Jak nazywanie uczuć może nas wspierać? Czy uczucia mogą być dobre albo złe? Co nam daje rozpoznawanie uczuć i po co warto tego się uczyć?

Czy przemoc słowna to przemoc?

Czy przemoc słowana, to przemoc? Jak to wygląda w szkole? Od czego zależy? Przemoc w białych rękawiczkach – jak reagować?

Zmiana – chcemy jej i boimy się. Jak ją oswoić i wdrażać?

Zmiana to życie, jeśli boisz się zmian, boisz się życia!
Chcemy, aby było lepiej, inaczej i często sami nie wiemy, co to znaczy. Potrafimy określić, czego nie chcemy, ale trudno jest opisać, czego chcemy.
Chcemy zmiany, ale tak, żeby nic się nie zmieniło. To znaczy, żebyśmy my nic nie musieli robić. Niech zmieni się samo. Ponarzekamy, pojęczymy i… dalej będziemy robić to, co robiliśmy dotychczas. Bo nie chcemy być Don Kichotem albo innym nieudacznikiem.

Stopnie są złe. Bardzo szkodliwe. Niepotrzebne.

Zmiana sposobu oceniania w największym stooniu wpływa na osiągnięcia uczniów. Czy stawiając stonie działamy zgodnie z prawem? Czym jest wyuczona bezradność i do czego prwadzi? Jak wykorzystać doświadczenia trenerów sportowych w budowaniu motywacji do uczenia się uczniów w szkole? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym wpisie.

Emocje to informacje. Jak z nich korzystasz?

Emocje nie są ani dobre, ani złe. One po prostu są. Co najwyżej mogą być w danym momencie dla nas przyjemne lub nieprzyjemne. Jednak emocje zawsze (!) są korzystne, ponieważ emocje to informacje. To, czy nadamy tym informacjom znak plus czy minus jest już subiektywne. Jak sobie radzić z emocjami, aby nas wspierały, a nie ograniczały?

Jacy jesteśmy? Stwórzmy informator o szkole/przedszkolu!

Jacy jesteśmy? Jaka jest nasza szkoła, przedszkole? Jakie zasady obowiązują u nas?
Czy potrafisz odpowiedzieć na te pytania? Czy mogłabyś/mógłbyś w 30 minut przedstawić nowemu nauczycielowi, jaka jest Twoja szkoła? Co ma robić, a czego na pewno nie robić?
Każda szkoła, przedszkole to inna organizacja. Warto przygotować dokument, dzięki któremu kazdemu łatwo będzie nas poznać.

Mów o zachowaniu, nie o osobie

Czym się różni stwierdzenie: „Jesteś beznadziejną bałaganiarą.” od „Nie posprzątałaś w swoim pokoju.” W pierwszym oceniasz osobę, w drugim stwierdzasz pewien fakt, mówisz o zachowaniu. Osobę trudno zmienić, zachowania – można. Jeśli uwierzysz we wszystkie „Jesteś”, które inni kierują do Ciebie, to… zapomnisz jaka jesteś naprawdę. A zachowanie – można zmienić. Jak więc lepiej komunikować się z innymi i ze sobą?

UWOLNIJ SWÓJ POTENCJAŁ LIDERA
Czy rozwój to Twoje drugie imię?
Lider jest jak wzorzec metra. Jeśli oczekujesz od ludzi, którymi kierujesz określonych zachowań, działań, to sama/sam prezentuj takie zachowania. W każdym obszarze swojego życia, każdego dnia. Chcesz być liderem czy zarządcą? Narzekasz na ludzi, którymi kierujesz? Czujesz się bezradny? Nie wiesz, jak reagować? Czas to zmienić!

Jak zmienić folwark w nowoczesną organizację, czyli co może robić lider, aby ludzie poczuli się odpowiedzialni za swoje działania.

Czym jest kultura folwarczna? Co jest jej przeciwieństwem? Co może robić lider, aby ludzie mieli gotowość za branie odpowiedzialności za swoje działanias i nie oczekiwali, że inni będa za nich decydować? Na te pytania szukam odpowiedzi.

Podstawowa kompetencja lidera – myślenie i planowanie strategiczne

To właśnie umiejętność myślenia strategicznego jest tym, co sprawia, że stajemy się autentycznymi liderami. Tej kompetencji nie oczekujemy od podwładnych, jest ona niezbędna dla liderów! Dziś zastanowimy się, jak to robić w zmiennym i szybkim świecie. Poznaj 10 zasad tworzenia strategii.

Stres w Twojej głowie – wszechmocny i wszechobecny. Co można z nim zrobić?

Czy wiesz, że aż 70% stresu to autostres czyli taki, który pochodzi… z naszej głowy! Jegoźródła to przeszłość i przyszłość. Co możesz z tym zrobić? Jak ograniczyć stres i być zrównoważonym liderem?

Czy kieruje Tobą nawyk udzielania odpowiedzi?

Czy masz wewnętrzny przymus odpowiadania na kazde pytanie, które zadają Ci inni? Czas to zmienić, bo w ten sposób odbierasz innym możliwość przejmowania odpowiedzialności za własne decyzje. Sam zamiast liderem stajesz się zarządcą!

Często słyszymy, że ktoś podjął walkę. Z chorobą, nawykiem, który mu nie służy, itd. Szczególnie dużo takich deklaracji jest składanych na początku roku. Wtedy powstają postanowienia noworoczne. Tylko, czy to na pewno przynosi pozytywne efekty? Kiedy zaczynamy walczyć, druga strona też się mobilizuje. Czuje, że wytaczamy potężne działa i chroni się przed tym! Może lepiej, zamiast mobilizować swoje siły i energię, po prostu powiedzieć: „Żegnaj! Już cię nie chcę moja chorobo, mój nawyku…” Może lepiej podejść do tego spokojnie, bez nadmiernej mobilizacji. Podziękować za to, co dała nam choroba, nawyk i… zamienić to na zdrowie i rutynę wspierającą Twój rozwój?

Coraz więcej sób przyznaje się, że nie lubi świąt. Najbardziej przeszkadza nam pośpiech, niekończące się jedzenie, męczące pytania od rodziny. Może więc czas na zmiany? Jakie święta Cię uszczęśliwią? Co możesz zrobić, aby było inaczej?

KIedy lider rozpoczyna pracę z nową grupą, otwiera się przed nim szansa na stworzenie dobrego zespołu. Niestety często ta szansa nie jest wykorzystywana z powodu braku wiedzy, braku profesjonalnego przygotowania. Największe zagrożenie dla lidera to uwierzyć, że to, co robię jest doskonałe.

Jak angażować? Partycypacja czy kultura folwarczna?

Pięć dysfunkcji niszczących zespoły

Jedną z przyczyn, dla których ludzie w organizacji nie pracują zespołowo jest to, że nieświadomie wpadają w pięć niebezpiecznych pułapek, które można nazwać pięcioma dysfunkcjami zespołu. Tworzą one pewien model, zawierający wzajemne powiązania. Stworzył go i opisał Patrick Lencioni. Dziś możecie go poznać i dowiedzieć, co robić, aby eliminować 5 dysfunkcji i stworzyć wspaniały zespół.

Grupa to nie krzesło!

Grupa to proces. Dobry lider jest świadomy, jak przebiega i co robić, aby stworzyć zgrany, efektywny dream team, który poradzi sobie z każdym wyzwaniem.

Komunikacja – rekapitulacja. Bariery i spójność.

Informacja zwrotna – super moc lidera

Kilka słów o kilku słowach

Komunikat „JA” – tajna broń lidera

7 zasad lidera w czasach BANI

Świat VUCA. Co czeka za rogiem?

Pozwólmy dzieciom być dziećmi.

O nawykach jeszcze raz (i pewnie nie ostatni)!

Siła nawyku

„Martwe pole” nauczyciela.

Coś się kończy, nic się nie zaczyna

DESIDERATA

Kryzys jest rozwojowy

Autentyczność

Czy istnieje tylko jedna mapa świata?

Trudno, trudniej,… damy radę!

Strach przynosi bierność. Skąd brać odwagę?

Po prostu zrób to!

Pozytywna komunikacja

Szkolenie, którego długo nie zapomnimy

Brak reakcji to też reakcja

Brak reakcji to też reakcja.

Co zrobić, kiedy ogarnia Cię chaos

Co zrobić, kiedy ogarnia Cię chaos?!

Paideia dziś

Paideia dziś?

Lider czyli kto?

Lider czyli kto?

Mam tę moc czyli komunikat JA w akcji

Mam tę moc czyli komunikat JA w akcji

Uczeń, pojazd zdalnie sterowany – dokąd dojedzie?

Uczeń, pojazd zdalnie sterowany – dokąd dojedzie?

Modelowanie czyli jak uczyć skutecznie

Modelowanie czyli jak uczyć skutecznie

LidErka po wakacjach

LidErka po wakacjach

Liderka jedzie na wakacje

Liderka jedzie na wakacje

Jak zakończyć rok szkolny, aby wszyscy mieli poczucie sukcesu?

Jak zakończyć rok szkolny, aby wszyscy mieli poczucie sukcesu?

po co szkole zespół nauczycieli

Po co szkole zespół nauczycieli?

jak zmieniać aby zmienić

Jak zmieniać, aby zmienić?

Powrót do szkoły – czyli życie w realu?

Powrót do szkoły – czyli życie w realu?

Jeśli dziś nic nie zrobisz, jutro nic się nie zmieni

Jeśli dziś nic nie zrobisz, jutro nic się nie zmieni.

Czas na przerwę! Dziś tworzymy break room

Czas na przerwę! Dziś tworzymy break room

Ludzie, którzy są na nie

Ludzie, którzy są na „NIE”

Coś pozytywnego

Coś pozytywnego

Lepiej słuchać czy mówić? A może zadawać pytania?

Lepiej słuchać czy mówić? A może zadawać pytania?

Akceptacja

Po co liderowi dobrostan?

Po co zaufanie w zespole i jak je budować?

Mój patriotyzm

Czy szkoła może być inspirującym miejscem pracy???

Testy, sprawdziany, ocenianie

Początek RAZEM LEPIEJ

Krok w nowy rok – zróbcie to wspólnie!

Oczekiwany powrót do szkół

Jak reagować na cyberprzemoc i gdzie szukać pomocy?

Dyrektorze, zaplanuj planowanie!