Czas na przerwę! Dziś tworzymy break room

Czas na przerwę! Dziś tworzymy break roomWirtualny pokój dla nauczycieli? Takie rozwiązanie warto wdrożyć w każdej szkole. Kiedy robiliśmy badanie potrzeb rozwojowych i szkoleniowych przed konferencją „Nauczyciel Gen-Z”, większość nauczycieli wskazała jako temat bardzo potrzebny „Jak zadbać o kondycję psychofizyczną nauczyciela?”. Właśnie dlatego, poza organizowaniem szkolenia dla rady pedagogicznej dobrze zadbać o to, by żaden z pracowników nie czuł się osamotniony i wprowadzić spotkania integracyjne w pracy.

Wirtualna przestrzeń spotkań — sposób na problemy wynikające z pracy zdalnej

Nauczyciele są bardzo zmęczeni.Tylko Ci, którzy nie prowadzili po 6-7 godzin lekcji przed ekranem mogą mówić, że to praca lekka, łatwa i przyjemna. Do tego – niestety – ciągle jeszcze wielu nauczycieli powiela w zdalnym nauczaniu schemat lekcji podającej, realizowanej przez nich wtedy, kiedy uczniowie byli w klasie. I to, co jeszcze od biedy wtedy się sprawdzało, bo nauczyciel widział uczniów i mógł odczytywać pozawerbalne komunikaty:

  1. otwieramy zeszyty ćwiczeń na stronie….,
  2. wykonujemy pierwsze ćwiczenie…,
  3. kto zrobił, niech poczeka aż inni skończą,
  4. ale skoro już dwie osoby zrobiły, to znaczy, że można iść dalej…

Teraz już się kompletnie nie sprawdza, bo… nawet jeśli uczniowie mają włączone kamerki, to nie wszystko można dostrzec. A podobno większość uczniów jednak ma wyłączone kamerki. Uczniowie są zestresowani, bo nie nadążają, nauczyciele są zestresowani, bo nie wiedzą, gdzie leży przyczyna frustracji uczniów i… koło się zamyka.

Więc nauczyciele są zmęczeni, przygnębieni, i wyizolowani! Dotychczas mieli jeszcze pokój nauczycielski, gdzie mogli przegadać trudne sprawy, wspólnie poszukać rozwiązań albo opowiedzieć o sukcesach na lekcjach.

A teraz… Nic. Pustka. Kończysz lekcję i… z nikim nie możesz porozmawiać, nawet o prostych sprawach niekoniecznie związanych z uczeniem. Właśnie dlatego tak ważna jest wirtualna przestrzeń dla nauczycieli, gdzie będą mogli odbywać spotkania integracyjne.

Wirtualny pokój — jak zorganizować spotkania integracyjne dla nauczycieli?

Szczególnie teraz, kiedy nadchodzi wiosna i święta bardzo nam brakuje „wspólnego miejsca spotkań”. Gdzie mamy wymienić się przepisami na świąteczne potrawy? Gdzie pochwalić się nowym ciuchem upolowanym w Internecie? Gdzie zaprezentować nową fryzurę? Zorganizuj zdalnie spotkania integracyjne!

Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje swojej grupy, swojego poczucia przynależności. Stale zresztą o tym mówimy, że relacje są najważniejsze, ale myślimy o relacjach w zespole klasowym, o tym, jak o nie zadbać w czasie zdalnej edukacji. A kto pomyśli o relacjach między nauczycielami? Kto jak nie Ty, drogi liderze! Właśnie dla Ciebie przygotowano kurs coachingowy, na którym dowiesz się, jak działać także w tym zakresie.

Co proponuję? Na dobry początek stwórzcie wirtualny pokój dla nauczycieli na wspólne przerwy. Taki break room, czyli pokój na kawkę z innymi.

Na początku możecie zaproponować jakąś konkretną godzinę spotkania, np. dotychczasową dużą przerwę. Albo – to jest prawdziwy przykład jednego z bydgoskich liceów – takie nauczycielskie kawki zaproponowała nauczycielka, która była koordynatorką procesowego wspomagania. Ku jej wielkiemu zdziwieniu wielu nauczycieli zaczęło przychodzić na te spotkania w wirtualnym pokoju. Ona sama poczuła, jak jej to jest potrzebne. Poczuła potrzebę ładniejszego ubrania się, zrobienia makijażu, a nawet – skropienia się perfumami, bo zawsze tak robiła, kiedy szła na jakieś spotkanie!

Ogłoście to, żeby wszyscy wiedzieli, że tam można się spotkać. Potem może się okaże, że nauczyciele sami zaczną częściej odwiedzać ten wirtualny pokój. Dodajcie do tego jakąś formę czatu – miejsca, gdzie można się wymienić informacjami. Może zadbajcie o to, żeby w tym onlinowym miejscu pojawiały się zabawne memy, dowcipy o nauczycielach w czasie pandemii albo zabawne filmiki. Wiecie, że istnieje terapia śmiechem, więc stwórzmy miejsce, gdzie będziemy ją wdrażać. Podobno 15 minut głośnego śmiechu codziennie ma niesamowite działanie lecznicze.

Zadbajcie o to, żeby wirtualna przestrzeń spotkań nie stała się strefą jęczingu, tylko strefą odpuszczania. Zadbajmy o odbudowę poczucia wspólnoty, stwórzmy miejsce, gdzie możemy się spotkać na przerwę! Niech wirtualny pokój będzie miejscem, do którego każdy nauczyciel zagląda z przyjemnością!

W celu znalezienia innych tego typu rozwiązań zachęcamy do skorzystania ze szkoleń organizowanych przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli.