Po co nam zakończenie roku szkolnego?

07.06.2023

Po co nam zakończenie roku szkolnego?

A może najpierw postawmy to pytanie szerzej.Po co uroczyście kończymy projekty, nasze wspólne działania?

Najprostsza odpowiedź to, po to, aby świętować to, co osiągnęliśmy.

Nawet jeśli nie wszystko daliśmy radę zrobić na 100%, nawet jeśli nie wszystko poszło tak, jak planowaliśmy, to przecież włożyliśmy w nasze działania mnóstwo wysiłku, zaangażowania.

 • Jak do tego ma się tradycyjny apel na zakończenie roku- świadectwa, nagrody za osiągnięcia w nauce
 • Czy jest tu miejsce na docenienie zaangażowania, włożenia wysiłku, osiągnięcie własnych, osobistych, małych sukcesów
 • Czy ważne są wysokie wyniki, czy rozwój jakiego dokonali uczniowie, na własnym indywidualnym poziomie
 • Czy postęp na miarę ich możliwości zostanie doceniony
 • Czy wykorzystamy koniec roku, aby budować poczucie przynależności do szkolnej wspólnoty
 • Jak to zrobić, aby zakończenie roku szkolnego stało się radosnym świętem dla każdego ucznia

Po co?

Przede wszystkim sam/sama odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć – po co to robić?

Nawet jeśli nie jesteście jeszcze gotowi zrezygnować z nieco sztywnych uroczystości, to zróbcie coś jeszcze.

Przed zakończeniem roku – małe projekty:

 • Gra – zgadnij kto to jest? Opisujemy uczniów z ich pozytywnymi cechami, każdego ucznia w pięciu zdaniach. Kiedy jesteśmy razem uczniowie kolejno losują opisy, odczytują i… cały zespół odgaduje, kto to jest (opisywałam tę grę w odcinku LidErki z 12.04.23).
 • Podsumowanie roku – co się działo we wrześniu, październiku…. Tworzymy plakaty, przypominamy sobie, na koniec każdego miesiąca: z czego byliśmy dumni, najbardziej zadowolenie. Takie plakaty można zrobić z poziomu klasy oraz z poziomu szkoły. Tak może przebiegać podsumowująca rada pedagogiczna 😊
 • Przygotujcie klasowe wystawy osiągnięć, a potem zaproście rodziców, personel niepedagogiczny i innych na zwiedzanie. Aby każdy mógł się pochwalić tym, z czego jest dumny. Rysunek, wypracowanie, zadania z matmy…

Szkolne uroczystości:

Skróćcie do minimum czas, kiedy jedni oglądają, jak wręczane są nagrody innym. Świadectwa z czerwonym paskiem można wręczać uroczyście w klasach. Na wspólnym zakończeniu wręczcie np. tylko uczniom klasy ósmej, sami się zastanówcie, jak to skrócić.

Do tego koniecznie:

 • Wspólne „coś” – taniec, gra na grzebieniu, piosenka, itp.

ALBO

 • Puzzle – każda klasa przygotowuje 5 punktów, z których jest dumna i dokłada swój puzzel.

ALBO

 • Uroczysty korowód, przemarsz przez wieś, miasteczko, dzielnicę – każda klasa wybiera jeden kolor i ma na sobie coś w tym kolorze, śpiewamy, gramy w trakcie przemarszu. Dochodzimy do miejsca, gdzie można zorganizować mini piknik: stadion, boisko, park. Można (a nawet trzeba) wcześniej poinformować rodziców, sąsiadów, całą lokalną społeczność, aby mogli też coś dorzucić do pikniku. Lemoniadę, babeczki, owoce i warzywa.
 • ALBO
 • Zorganizujcie przedstawienie pt.: Za co kochamy naszą szkołę? Może to być teatr kukiełkowy (przypomniało mi się, jak z jedną z ósmych klas zrobiliśmy takie przedstawienie. Kukiełki były z dużych butelek po wodzie. Byli nauczyciele, uczniowie, niektórzy rodzice. Myślę, że uczniowie pamiętają to do dziś.)

ALBO

 • Wymyślcie coś, co będzie dostosowane do Waszych możliwości, warunków lokalowych, itd. Itp. Filmik, prezentacja…

Zaangażowanie buduje odpowiedzialność

Zaangażujcie samorząd uczniowski, rodziców, społeczność lokalną, aby nie obciążać wszystkim nauczycieli. Kiedy nauczyciele sami wszystko organizują, to kształtują postawę „konsumentów” u tych, którzy potem uczestniczą. Czasami kończy się na narzekaniu – „zabrakło kiełbasek, lemoniada była za ciepła, nudno było, itp.”  Jeśli uczniowie i inni dorośli będą odpowiadać za organizację, wniosą tam swój wkład, pomysły, działania, to nawet jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to nie będzie narzekania, a lekcja. Co i jak zrobić następnym razem, aby było lepiej, aby uniknąć wpadek, które tym razem miały miejsce. Niech oni odpowiadają za organizację. Korzystajcie z wykresu Gantta, aby na przyszłość mieć już kamienie milowe do organizacji zakończenia roku szkolnego.

Podziękowanie to docenianie

W tradycji szkolnej jest wręczanie dyplomów, nagród, itp. Chcę Was zachęcić do przygotowania dla każdego ucznia podziękowania. Może w formie listu, mniej więcej takiego:

Droga Kasiu,

Chcę Ci podziękować za trud i wysiłek włożony w uczenie się. Doceniam Twoje zmagania z matematyką i gratuluję końcowej oceny dostatecznej.

Szczególnie chcę Ci podziękować za działania na rzecz współpracy w klasie, łagodzenia sporów. Szczególnie pamiętam sytuację, kiedy dwóch chłopców z naszej klasy bardzo agresywnie się do siebie odzywało, a Twoja interwencja sprawiła, że zaprzestali. Pogodzili się.

Życzę Ci miłych wakacji, dobrego odpoczynku i z niecierpliwością będę czekać na Ciebie we wrześniu, w nowym roku.

Twoja wychowawczyni Anna Jurewicz

Taki list skierowany osobiście do każdego ucznia może mieć niezwykłą moc!

Rola lidera – docenić nauczycieli i każdego pracownika

Wszystkie sposoby podane przeze mnie jako możliwości pracy z uczniami można zastosować wobec nauczycieli i każdego pracownika szkoły/przedszkola. Dokładnie tak samo! To jest rola prawdziwego lidera.

Tym, co nas motywuje do działania to uważność innych. Dostrzeżenie każdego z nas jako osoby. Polecam wykład Dana Ariely:

https://www.ted.com/talks/dan_ariely_what_makes_us_feel_good_about_our_work?language=pl

Badania przez niego prowadzone pokazały prostą prawdę. Wystarczy popatrzeć na efekty czyjejś pracy, kiwnąć głową, powiedzieć AHA i…. motywacja do działania rośnie i rośnie. Z drugiej strony: wystarczy zignorować efekty czyjeś pracy (bez względu, jak je ocenimy) i motywacja spada i spada!

Więc sprawmy, aby każdy uczeń i każdy nauczyciel poczuł się zauważony, doceniony. Pamiętajmy, że każdy zrobił tyle, ile mógł w danym momencie. Jeśli to docenimy, to jest wielka szansa, że w kolejnym roku będzie gotów na więcej i lepiej 😊