LidErka po wakacjach
LidErka po wakacjach
Czym się zajmiemy? Co jest najważniejsze w nowym roku?
Trudny uprzedni rok szkolny sprawił, że potrzebowaliśmy prawdziwie dobrego wypoczynku. Pełen reset był ważny, aby pozbyć się skutków stresu, którego doświadczaliśmy i z nowymi siłami witać nowy rok szkolny.
Wierzę, że wakacje wykorzystaliście dla regeneracji, złapania równowagi i rozwoju.
Pytanie, które pojawia się teraz, to pytanie: co jest dla naszej szkolnej/przedszkolnejspołeczności najważniejsze w nowym roku?
Moja odpowiedź – budowanie zespołu!!!!
Najważniejszy jest początek czyli to, jak rozpoczęliście pracę z nauczycielami. Jak ich przywitaliście w szkole/przedszkolu? Co zaplanowaliście dla nich, aby poczuli, że są dla Was naprawdę ważni?
Bo ja znam różne przykłady. Zacznę od niegodnych powtórzenia. Dyrektor napisał maila, że od poniedziałku 23.08. wszyscy nauczyciele obowiązkowo mają być w szkole, aby przygotować się do nowego roku. Mają zrobić przegląd swoich sal i ZAKTUALIZOWAĆ GAZETKI!!! Żadnego wspólnego spotkania, żadnego: “Jak się czujecie? Z czym przychodzicie po wakacjach?”. Wyobrażam sobie tych nauczycieli, którzy przychodzą do pustej i cichej szkoły. Jak się czują samotnie przemierzając korytarze i sprawdzając stan sal i aktualizując gazetki. To nie jest rozpoczęcie, które ich zmotywuje i sprawi, że poczują się docenieni i zaangażowani.
Poza tym – gazetki szkolne! Mam poczucie, że ten dyrektor chyba zatrzymał się w głębokim PRL-u. Bo kto dziś robi takie tradycyjne gazetki? Dziś uczniów powinny witać puste ściany albo tablice, na których będą mogli przywieszać efekty swoich działań, swobodne informacje, swoje działa sztuki itd.
Zresztą, czy po uprzednim roku pełnym wyzwań i zawirowań to naprawdę gazetki są najważniejsze?
Jak powiedziałam – najważniejsze jest budowanie zespołu, zadbanie o dobre relacje, o to, aby każdy poczuł się potrzebny i doceniony.
Więc pozytywny przykład:
Dyrekcja starannie przygotowała scenariusz pierwszego spotkania. Może warto dodać, że jego pierwszym punktem, po kawie, herbacie, ciasteczkach i czasie na spokojne powakacyjne rozmowy – jest przypomnienie, co nauczyciele wypracowali podczas podsumowania roku zrobionego pod koniec czerwca. Potem wnioski i warsztatowa praca nad planowaniem nowego roku. Określenie priorytetów, wstępne wyznaczenie zadań, wstępne opracowanie kalendarza szkolnego.
Następny dzień – wspólna praca nad scenariuszami zajęć diagnostyczno-integracyjnych dla uczniów, które będą realizowane 2 i 3 września. Bo typowy plan z podziałem na lekcje wejdzie dopiero od poniedziałku 6.09.
Który wariant bardziej się Wam podoba? Którego chcielibyście doświadczyć jako nauczyciel czy osoba należąca do jakiegokolwiek zespołu?
Jeśli więc jako świadomy lider chcesz budować zespół i koncentrować działania ludzi wokół wspólnych celów to:
Przed nami nowy rok, a często jest to okazja do noworocznych postanowień! Jakie jest Twoje noworoczne postanowienie?!
Ja mam dwa:
Reaktywować grupę Liderzy Razem lepiej i bardzo liczę na Wasze wsparcie w tym zakresie. Zapraszam Was tutaj: https://www.facebook.com/groups/134436411345333
Mówić całą prawdę o tym, jak działają szkoły, przedszkola, liderzy, nauczyciele. Może za bardzo skupiałam się na pokazywaniu pozytywnych przykładów, a rozmowy pokazują mi, że te pozytywne przykłady to jednak jest kropla.