Wakacje – czas na bycie sobą i ze sobą

Liderzy na co dzień są nastawieni na innych. To jest ich rola i zadanie. Wspierać, inspirować, dawać wyzwania. Jednak prawdziwa siła lidera tkwi w nim samym. Dlatego podstawą rozwoju lidera jest zadbanie o siebie i swój rozwój.

Wakacje są doskonałym czasem, aby to zrobić. Aby stopniowo zmniejszając liczbę obowiązków i zadań odnajdywać czas dla siebie i kontakt ze sobą. Odkrywanie prawdziwego JA, podążanie za swoimi pasjami, rozwijanie swoich kompetencji daje liderowi moc autentyczności. Bo, jak mówi John Maxwell, jeden z największych liderów dla liderów, „sukces to odkrycie swojego życiowego celu, wzmacnianie własnego potencjału i sianie nasion przynoszących wartość innym.”

Aby tak się działo, potrzebujemy ciągle odkrywać swój potencjał, to jacy jesteśmy naprawdę i czego sami chcemy. Czas pożegnać podporządkowywanie się oczekiwaniom innych, przyjętym schematom postępowania i porzucić ograniczające przekonania dotyczące tego, jaki powinien być lider. Dziś już wiemy, że lider ma być AUTENTYCZNY. Wtedy ludzie za nim pójdą, bo jest wiarygodny i spójny. O tym będziemy mówić podczas V Kongresu Liderów Edukacji, w Toruniu, 24i25.sierpnia 2023.

Teraz jest ten moment, by przestać podążać za oczekiwaniami innych ludzi i zacząć pisać własną historię. Swój własny scenariusz życia.

Jak to robić?

Unikaj gwałtownego hamowania

Czas po intensywnej pracy, koniec roku to moment, który może być bardzo trudny. Początek urlopu, czasu wolnego po intensywnej pracy to jeden z bardziej stresujących momentów w naszym życiu. Szczególnie trudny może być początek. Dlatego ważne jest stopniowe wyhamowywanie aktywności. Bo przejście ze stanu: milion zadań na minutę, do stanu: nic nie robię może być niebezpieczne 😊

Ćwicz uważność na co dzień

To dobry czas, aby kształtować w sobie uważność. Z uważnością wykonuj codzienne czynności – poczuj smak jedzenia, zapach, usłysz dźwięki wokół siebie, zobacz kroplę rosy na liściu. Codziennie świadomie rób przerwę na to, aby podoświadczać bycia teraz i tutaj. Zobaczyć niebo, usłyszeć ptaki albo szum morza, poczuć spokój w sobie. Nastaw w telefonie przypominajkę STOP co najmniej trzy razy dziennie i praktykuj.

Rozwijaj praktykę wdzięczności

Ważnym nawykiem pozwalającym nam lepiej pokonywać trudy codzienności jest wdzięczność. Wakacje to doskonały czas na kształtowanie nawyku wdzięczności. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, A może i rano, i wieczorem? Rano możesz dziękować za to, co masz, gdzie jesteś. Za zdrowie, rodzinę, przyjaciół itd. Wieczorem możemy przypomnieć sobie, co się wydarzyło i podziękować za każdą dobrą chwilę.

Świadomie oddychaj

Kolejnym nawykiem, który warto rozwijać, bo wzmacnia naszą odporność psychiczną i fizyczną jest oddychanie. Zacznij od najprostszych technik oddychania przeponowego rano i wieczorem. To niezwykle wzmacnia Twój organizm, pozwala lepiej spać, lepiej się regenerować. Nawyk świadomego oddechu przeniesiony do czasu, kiedy będziesz intensywnie pracować przyniesie Ci zdecydowanie więcej wewnętrznej mocy.

Koncentruj się na tym, co pozytywne

Możesz też trenować koncentrowanie się na tym, co jest dobrze! Uczestnicy moich szkoleń mówią, że mają z tym często wielki problem, szczególnie na początku. Wytrenowani na wyłapywaniu błędów, z trudem zauważamy pozytywne zachowania. Są dla nas niewidoczne. To, że dziecko sprzątnęło po sobie, że umyło swoje naczynia, posprzątało ubrania… Uznajemy, że to standard, norma, że tak powinno być i… nie mówimy o tym. Więc podczas urlopu możesz to trenować na swojej rodzinie, przyjaciołach, osobach, z którymi masz kontakt. Przekonasz się, że proste podziękowanie za schowanie naczyń do zmywarki przynosi niesamowite efekty! Świat jest taki, jaki widzisz. Jeśli koncentrujesz się na tym, co złe, on będzie zły. Lepiej skupić się na tym, co dobre. Wtedy Twoje życie też będzie dobre!

Życzę dobrych wakacji ze sobą.